O vajciach

Vajce bolo vždy považované za symbol plodnosti a života. Znamenalo počiatok, zárodok, z ktorého sa rodí niečo nové. Okrem toho však ľudia skoro spoznali aj praktický význam vajíčok, a preto sa stali nenahraditeľnou súčasťou všetkých kuchýň sveta. Stalo sa tak najmä kvôli množstvu bielkovín, minerálnych látok a vitamínov, ktoré vajíčka obsahujú, a ktoré boli pôvodne určené na výživu budúceho kuriatka. Najmä vaječné bielkoviny sú mimoriadne kvalitné pre ľudské telo. Z vitamínov dominujú A, E, B6 a B12. Podľa najnovších prieskumov dokážu slepačie vajíčka znížiť hladinu homocysteinu (t.j. rizikového faktoru pri kardiovaskulárnych chorobách) v krvi!

Nie je vajce ako vajce - slepačie vajíčka sa delia podľa veľkosti:

  Veľkosť

  Hmotnosť

  Pomenovanie

  S

  pod 53g

  Malé

  M

  53g až 62g

  Stredne veľké

  L

  63g až 72g

  Veľké

  XL

  Viac ako 72g

  Extra veľké

K identifikácii pôvodu vajec a spôsobu chovu, z ktorého vajcia pochádzajú, slúži rozlišovacie číslo pridelené Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR uvedené na vajci. Vajcia vyprodukované na Farme nosníc v Kežmarku majú pridelené veterinárne kontrolné číslo:

2 SK KK 6-1 pre vajcia z podstielkového chovu

3 SK KK 6-1 pre vajcia z klietkového chovu

Priamo v areály Farmy nosníc v Kežmarku sa nachádza podniková predajňa vajec, ktorá je pre zákazníkov garanciou čerstvosti, správneho skladovania a manipulácie vajec.